Juniorzy Naszego Okręgu Wicemistrzami Świata , Juniorka II Wicemistrzynią Świata

Aktualności | 2012-07-16 | Publikujący: Okręg PZW w Katowicach

Juniorzy Naszego Okręgu Wicemistrzami Świata  Juniorka II Wicemistrzynią Świata

Za nami kolejne mistrzostwa świata juniorów w Wędkarstwie Rzutowym, które odbyły się w dniach od 5 do 8 lipca w Chorwackiej miejscowości CABAR.

Nasza reprezentacja wywalczyła trzy medale. Dla niektórych to tylko trzy, dla innych aż trzy, bo zdobyliśmy komplet medali drużynowych. Do zawodów, pełna wiary i optymizmu,  przystąpiła drużyna juniorów, a wśród Olaf Michalik , Kamil Sojka  (obaj Katowice) - czołowi zawodnicy teamu Polski  oraz Karol Sapigórski (Poznań) i Maciej Kuza (Kielce) , „ nasi chłopcy” wywalczyli Wicemistrzostwo Świata i ze srebrnymi krążkami wrócili do kraju.

Mimo tego , że  zawodnikom nie udało się wywalczyć medali indywidualnych, ich wielka determinacja sprawiła , ze po dwóch latach absencji stanęli na podium drużynowo.

Duża niespodziankę sprawiła drużyna juniorek, w składzie Oliwia Mośko ( Katowice) i Eliza Pecyna (Bydgoszcz). Dziewczyny nie należały do faworytek mistrzostw ale  silna wola walki , opanowanie do ostatniej konkurencji, wsparcie kolegów i trenerów oraz …odrobina szczęścia sprawiły , ze nasze juniorki obroniły brązowy medal z roku 2011.

Na wielkie uznanie zasługuje także jedyny nasz indywidualny zdobywca srebrnego krążka w skishu spinningowym, Krzysztof Matwiejczuk (Zamość ) dla , którego był to debiut w MŚ. Pechowy okazał się przedostatni rzut, który pozbawił go złotego medalu. Mając  jednak na uwadze upór, talent i ambicje tego zawodnika możemy być pewni, że to nie ostatni tak dobry występ na tej rangi zawodach.

Poziom mistrzostw był bardzo wysoki i wyrównany o czym świadczą bardzo wysokie wyniki w poszczególnych konkurencjach. Mimo tego nasi zawodnicy aż dwunastokrotnie  bezpośrednio walczyli o medale , a kilka razy otarli się o ich zdobycie. Zawodnicy Katowic uczestniczyli w następujących finałach : Oliwia Mośko   2 finały :  4 miejsce w odległość spinningowej  i  6 miejsce w Arenbergu ,

Olaf Michalik   2 finały:  skish muchowy  5 miejsce , odległość spinningowa 8 miejsce

Kamil Sojka   1 finał: skish muchowy  4 miejsce

Bardzo wysokie  miejsce w klasyfikacji indywidualnej w 5-boju  juniorek zajęła Oliwia Mośko - 6 miejsce, wyrównując rekord życiowy,  wśród juniorów,  Olaf Michalik ,  Kamil Sojka  odpowiednio   11-12 miejsce.

Po raz pierwszy w tak ważnej imprezie startowali także Kornelia Halicka i Patryk Żakowski , zawodnicy Białegostoku debiutując w MŚ.   Pragnę serdecznie podziękować  zawodnikom, trenerom, opiekunom i działaczom oraz wszystkim osobom, które brały udział w przygotowaniu i starcie naszej reprezentacji w MŚ.  Doświadczenie, jakie juniorzy zdobyli podczas tych zawodów,  z pewnością zaprocentuje w przyszłorocznych Mistrzostwach.

Trener  reprezentacji  juniorów

Zbigniew Mośko